بنگلادش کجاست؟ (داکا را بهتر بشناسیم !)

 

درحال حاضر 3/88 درصد از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند وبه راستی میتوان ادعا کرد که فرهنگ مردم تحت تاثیر و نفوذ غیر قابل انکار فرهنگ اسلامی و ایرانی قرار گرفته است . بگونه ای که درزبان بنگالی که زبان رسمی این کشور میباشد قریب به 8 هزار لغت فارسی در محاورات روزمره مردم مورد استفاده قرار می گیرد. خوشبختانه با تلاشهای صورت گرفته رغبت تمایل قشر تحصیل کرده به فراگیری زبان فارسی رو به گسترش میباشد وحتی کرسی زبان فارسی در دانشگاه داکا وتعدادی دیگری از دانشگاههای دایر گردیده و در آینده نزدیک نیز مرکز زبان فارسی وایرانشناسی توسط این سفارت فعالیت خود را آغاز خواهد نمود.

قوانین، آداب و رسوم

1- آب و هوای گرم و مرطوب در نوع و روش زندگی مردم تاثیر بسزائی گذارده است. علیرغم اینکه بیش از 80% مردم از لحاظ اقتصادی در تنگنا قرار دارند لیکن دارای روحیه آرام همراه با صبر و حوصله میباشند و راحت طلبی و علاقه به تعطیلی از دیگر خصوصایات مردم بنگلادش میباشد.

2- ویژگی قابل ذکر دیگر برخورد بسیار احترام آمیز با خارجیان بویژه اتباع کشورهای مسلمان میباشد و مردم بنگلادش بویژه مسلمانان مراسم و آداب مذهبی - اسلامی را اجرا می کنند. بزرگترین اعیاد کشور عید سعیدفطر، عید قربان و میلاد پیامبر ( ص ) میباشد .

3- پوشش زنان را اغلب لباس ساری تشکیل میدهد و مردان بویژه بزرگسالان و میانسالان لباسهای محلی به تن می کنند ولی نسل جدید پوشش غربی را ترجیح میدهد. ناگفته نماند که سایر اقلیت های دینی، منجمله هندوها، بودایها، مسیحیان بر اساس عقاید واندیشه های دینی خود زندگی مسالمت آمیز را در کنار اکثریت مسلمان سپری می کنند.

بهداشت

1- بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد:

هپاتیت A/ مالاریا/ سرخک/ آسم شدید/ فلج اطفال/ تب تیفوئید/ تب دنگو

برگرفته ازسایت وزارت امور خارجه ج.ا.ا

این کشور در منطقه استوایی واقع گردیده و در اکثر ماههای سال دارای آب و هوائی گرم و مرطوب و زمستانی کوتاه (اواخر آبان تا اواسط بهمن ماه) میباشد و در ماه های خرداد تا شهریور، ریزش بارانهای شدید، فوران اکثر رودخانه های کشور و متعاقب آن سیل های ویران گر را بدنبال دارد.

داکا با جمعیت نزدیک به 10 میلیون،پایتخت و بزرگترین شهر کشور بنگلادش می باشد.

/ 0 نظر / 788 بازدید